2014 – Shoot the Moon Tour

Shoot the Moon” Tour 2014 – Ten Month European Tour

More shows t.b.c.

February

Friday 21. February – Cafe De Hellekapelle – Zottegem (Belgium)
Saturday 22. February – Cafe Rood-Wit – Antwerpen-Berchem (Belgium) (afternoon)
Satuday 22. February – Houseshow – Amsterdam (The Netherlands)
Sunday 23. February – Houseshow – Oegstgeest (The Netherlands)
Monday 24. February – Cafe Diskaire – Lille (France)
Tuesday 25. February – La Maison – Paris – France
Wednesday 26. February – Orgresse Theâtre – Paris (France)
Thursday 27. February – Louis Gatignon’s CRP – Vouzeron (France)
Friday 28. February – Le Chat Qui Louche – Camlez (France)

March

 Saturday 1. March – t.b.a. – Rennes (France)
Sunday 2. March – La Cour Des Aulnays – Challain-la-Potherie (France)
Tuesday 4. March – La Guincaillerie Générale – Rennes (France)
Wednesday 5. March – t.b.a. – Villefranche-de-Rouergue (France)
Thursday 6. March – Ubu bar – Perpignan (France)
Friday 7. March – Rendezvous bar – Léran
Saturday 8. March – Rendevous bar – Léran
Thursday 13. March – Viana do Castelo, (Portugal)
Friday 14. March – t.b.a. Caminha (Portugal)
Saturday 15. March – CCOBar – Barcelos (Portugal)
Sunday 16. March – Espaço Quatorze – Braga
Monday 17. March – Houseshow – Porto (Portugal)
Tuesday 18. March – Central Pub – Bragança (Portugal)
Wednesday 19. March – Club Vila Real – Vila Real (Portugal)
Thursday 20. March – Mercado – Alijo – (Portugal)
Friday 21. March – t.b.a. – Alcobaça (Portugal)
Saturday 22. March – Casa dos Amigos do Minho – Lisbon (Portugal)
Tuesday 25. March – Povo – Lisbon (Portugal)
Wednesday 26. March – Um Sitio Qualquer – Barreiro (Portugal)
Friday 28. March – Tojeiro – Algarve (Portugal)
Saturday 29. March – Galeria do Desassossego. – Beja – (Portugal)

April

Tuesday 1. April – Kipfer&Lover –  Malaga (Spain)
Wednesday 2. April – Zona Rock Pub – Almeria (Spain)
Thursday 3. April – Alexis Friday- Granada (Spain)
Friday 4. April – Kasa de la Muntanya – Barcelona (Spain)
Saturday 5. April – Din(A)mo Espai – Barcelona (Spain)
Sunday 6. April – Celtic Pub – Tarbes (France)
Wednesday 9. April – Le Local Autogéré – Grenoble (France)
Thursday 10. April – Bar Saint-Antoine – Mâcon (France)
Friday 11. April – Houseshow – Besançon (France)
Saturday 12. April – E260 – Basel (Switzerland)
Sunday 13. April – OFF Cultur – Nancy (France)
Monday 14. April – Complex23 – Heilbronn (Germany)
Tuesday 15. April – Dencklerkino – Würzburg (Germany)
Wednesday 16. April – De Klinker – Nijmegen (The Netherlands)
Thursday 17. April – 7(7) – Metz (France)
Friday 18. April – Le Phoenix – Mons (Belgium)
Saturday 19. April – Houseshow – Antwerpen (Belgium)
Sunday 20. April – Wijsjes uit het Oosten, Amsterdam, The Netherlands (afternoon)
Sunday 20. April –Burning egg Festival,  Hotel Buiten – Amsterdam (the Netherlands) (evening)
Monday 21. April – houseshow – Flensburg (Germany)
Tuesday 22. April – Die Hofkneipe – Grebin (Germany)
Thursday 24. April – Cafe Instinkt – St. Pieter Ording (Germany)
Friday 25. April – Mobile Blues Club – Hamburg (Germany)
Saturday 26. April – Quartier Latin – Nettetal (Germany)
Sunday 27. April – De Perk – Walsoorden (The Netherlands)
Monday 28. April – Burgers – Eindhoven (The Netherlands)
Tuesday 29. April – Faja Lobi – Gent (Belgium)

May

Monday 5. May – L’Amizere – Lille (France)
Tuesday 6. May – De Rode Pimpernel – Den Bosch (The Netherlands)
Wednesday 7. May – houseshow – Hoogvliet (The Netherlands)
Thursday 8. May – Haus Mainusch – Mainz (Germany)
Friday 9. May – La Chaouee – Metz (France)
Saturday 10. May – OFFbar – Basil (Switzerland)
Sunday 11. May – Barcson Vecc -San Martino Spino (Italy)
Tuesday 13. May-  Arci Virgilio – Mantova (Italy)
Wednesday 14. May – Die Bacherei – Innsbruch (Austria)
Thursday 15. May – EKH – Vienna (Austria)
Friday 16. May – Café v Lese – Prague (Czech Republic)
Saturday 17. May – Die Fabrik – Berlin (Germany)
Sunday 18. May – Red Brick Studio – Berlin (Germany)
Tuesday 20. May – Vegalité – Bruno (Czech Republic)
Wednesday 21 May – Divadlo Pod Lampou – Plzen (Czech Republic)
Thursday 22. May – Die Luke – Ludwigsburg (Germany)
Saturday 24. May – Café Bárka – Točník (Czech Republic)
Saturday 31. May – British Embassy – Prague (Czech Republic)
Saturday 31. May – Punk party – Seelitz (Germany)

June

Sunday 1.June – Zoro – Leipzig (Germany) Afternoon
Tuesday 3. June – Kirtimų kultūros – Vilnius (Lithuania)
Wednesday 4. June – Flamenco Cafe & Vine – Kaunas (Lithuania)
Thursday 5. June – Ramybes Kulturos Centras – Palanga (Lithuania)
Friday 6. June – Fontaine Palace – Liepaja (Latvia)
Saturday 7. June – Uus Õu / Genialistide Klubi – Tartu (Estonia)
Sunday 8th June – Ro-Ro – Narva (Estonia)
Monday 9. June – Ülase – Talinn (Estonia)
Tuesday 10. June – XX Sajand – Talinn (Estonia)
Wednesday 11. June – Druskininkai – Riga (Estonia)
Thursday 12. June –  Pilnų namų bendruomenė – Panara (Lithuania)
Friday 13. June – Alytus stadium – Alytus – (Lithuania)
Friday13. June – Fenix bar – Alytus – (Lithuania)
Saturday 14. June – Alytus City Days Festival – Alytus (Lithuania)
Sunday 15. June – Butrimonys church – (Lithuania)
Monday 16. June – Tegra State – Vilnius (Lithuania) Afternoon show
Monday 16. June – 3A Studija – Alytus (Lithuania)
Tuesday 17. June – ADA Pulawska – Warsaw – (Poland)
Wednesday 18. June – Club MOZG – Bydgoszcz (Poland)
Thursday 19. June – Hinterhof – Görlitz (Germany)
Friday 20. June -Mon Ami Zizkov  – Prague (Czech Republic)
Saturday 21. June – Miš Maš Party – Bojkovice (Czech Republic)
Wednesday 25. June – House concert – Leipzig (Germany)
26th-29th June – Fusion Festival – Lärz (Germany)

July

Sunday 6. July – Primas Alytus – Alytus (Lithuania)
Monday 7. July – Burbuliatorius – Alytus (Lithuania)
Monday 7. July – Nemunaičio stovykla – Alytus (Lithuania)
Tuesday 8. July –  Punios gėlės – Alytus (Lithuania)
Wednesday 9. July – Houseconcert – Vilnius (Lithuania)
Thursday 10. July – House Concert – Riga (Latvia)
Friday 11. July – Surfilaager – surfcamp – Roostna (Estonia)
Saturday 12. July – Houseconcert – Tartu (Estonia)
Sunday 13. July – Ro Ro – Narva (Estonia)
Monday.14 July – Polymer Roof terrace – Tallinn (Estonia)
Friday 18. July – Birthday Party – Tallinn (Estonia)
Saturday 19. July – Estonian Air Base – Amairi (Estonia) Afternoon show
Saturday 19. July – Cubanita – Tallinn (Estonia) 9 pm
Monday 21. July – K.K.C – Riga (Latvia)
Tuesday 22. July – Houseconcert – Muha Island (Estonia)
Wednesday 23. July – Melno Cepurīšu Balerija – Jelgava (Latvia)
Thursday 24. July – LOFTAS – Vilnuis (Lithuania)
Friday 25. July – Musical Azylium – Suwalki (Poland)
Saturday 26. July – Przychodnia squat  – Warsaw (Poland)
Sunday 27. July – T.B.A – Gruczno (Poland)
Wednesday 30. July – Café na půl cesty – Prague (Czech Republic)
Thursday 31. July – Club Hudebni Bazar – Ostrava (Czech Republic)

August

Friday 1st. August – Setkání Svobodných Duší – Rožnov, pod Radhoštěm (Czech Republic)
Saturday 2. August – MÜSZi  – Budapest (Hungaria)
Sunday 3. August – Instant – Budapest (Hungaria)
Tuesday 5. August – Church concert – Medias (Romania)
Tuesday 5. August – Joben Medias – Medias (Romania)
Thursday 7. August – J’ai Bistrot București – Bucharest (Romania)
Friday 8. August – Atrium Terrace Bistro & Art Cafe – Sibiu (Romania)
Saturday 9. August – Colours of Cluj Festival – Cluj Napoca (Romania)
Sunday 10. August – Film Festival – Rasnov (Romania)
Monday 11. August – Sighișoara Hotel – Sighișoara (Romania)
Tuesday 12. August – Fan Fest – Unitarian Church –  Rosia Montana (Romania)
Wednesday 13. August – T.B.A – Miercurea Ciuc (Romania)
Thursday 14. August – Hotel Cavalerului – Sighisoara (Romania)
Friday 15. August – Negro Cafe – Târgu Mureș (Romania)
Saturday 16. August – T.B.C – Timisoara (Romania)
Sunday 17. August – T.B.C – Sombor  (Romania)
Monday 18. August – Studio11 – Subotica  (Serbia)
Tuesday 19. August – Cultural Exchange – Novi Sad (Serbia)
Thursday 21. August – T.B.C – Temerin (Vojodina) (Serbia)
Friday 22. August – Udruženje muzičke podrške “Komitet” Social Club -Sokobanja (Serbia)
Wednesday 27. August – National Radio Centre  – Sofia (Bulgaria)
Thursday 28. August – Nom Cafe – Pleven  (Bulgaria)
Friday 29. August  – Velikoturnovo (Bulgaria)
Saturday 30. August – Max Bar – Rouse (Bulgaria)
Sunday 31. August – Cubo – Vargna (Bulgaria)

September

Monday 2. September – Aloha – Sozopol (Bulgaria)
Wednesday 10. September – Tanjazz – Tangiers (Morocco)
Thursday 11. September – Tanjazz – Tangiers (Morocco)
Friday 12. September – Tanjazz – Tangiers (Morocco)
Saturday 13. September – Tanjazz – Tangiers (Morocco)
Tuesday 16. September – Outdoor gig by the coast – Istanbul (Turkey)
Wednesday 17. September -Utopia AD  –  Komotini (Greece)
Saturday 27. September – House Concert – Ioannina  (Greece)
Monday 29. September – Tree House Lounge – Tirana (Albania)
Tuesday 30. September – Hemmingways – Tirana (Albania)

October

Thursday 2. October – OKC Abrasevic – Mostar (Bosnia)
Friday 3. October – caffe bar Nu – Imotski (Croatia)
Saturday 4. October – Evergreen – Citluk (Bosnia)
Sunday 5. October – Žiža – Banja Luka (Bosnia)
Monday 6. October – Hard Place – Zagreb (Croatia)
Tuesday 7. October – Attack! AKC Medika – Zagreb (Croatia)
Wednesday 8. October – Beach Invaders Music Bar – Bibione Pineda, Veneto (Italy)
Thursday 9. October – Arci Dallò – Castiglione Delle Stiviere (Italy)
Friday 10. October –  Arci Dallò – Castiglione Delle Stiviere (Italy)
Saturday 11. October -Prima Luna – Bern (Switzerland)
Monday 13. October – Squat Soliter – Lausanne (Switzerland)
Thursday 16. October – Grotte – Paris  (France)
Friday 17. October – T.B.A – Lausanne (Switzerland)
Saturday 18. October – Prima Luna – Bern (Switzerland) (Private Party)
Monday 20. October – Houseconcert – Mainz (Germany)
Tuesday 21. October – T.B.A – Frankfurt (Germany)
Wednesday 22. October – LILIE21 – Leipzig (Germany)
Saturday 25. October – Private Function (Morocco)
Wednesday 29. October -Fietsoorlog – De Bilt (Netherlands)
Thursday 30. October – Sociaal Centrum – Groningen (Netherlands)
Friday 31. October – Tapamor – Deventer (Netherlands)

November

Sunday 2. November – Houseshow – Amsterdam (The Netherlands)
Monday 3. November – Houseshow – Amsterdam (The Netherlands)
Wednesday 5. November – Fipra International – Brussels (Belgium)
Thursday 6. November – Roomservice Festival – Wageningen (The Netherlands)
Friday 7. November – De Dingen – Kortrijk (Belgium)
Saturday 8. November – Kultkaff – Siegen (Germany)
Sunday 9. November – Cafe Lotte – Gießen (Germany)
Tuesday 11. November – Madame Claude – Berlin (Germany)
Thursday 13. November – Schlechtes Versteck No 32 – Leipzig (Germany)
Friday 14. November – Horns Erben – Leipzig (Germany)
Saturday 15. November – Couchgeflüster – Geesthacht (Germany)
Monday 17. November – Cafe Instinkt – St. Pieter Ording (Germany)
Thursday 20. November –Extra Bluesbar – Bielefeld (Germany)
Friday 21. November – Tapamor – Deventer (Netherlands)
Saturday 22. November – T.B.A (The Netherlands)
Sunday 23. November -De Kroeg- Tiel (The Netherlands)
Monday 24. November – Houseshow – Breda (The Netherlands)
Wednesday 26. November – Houseshow – Leiden (The Netherlands)
Thursday 27. November – De Bakkerij – Castricum (The Netherlands)
Friday 28. November – Trefpunt – Alphen aan den Rijn (The Netherlands)
Friday 28. November – Houseshow -Tilburg (The Netherlands)
Saturday 29. November –Vrijplaats Middelstegracht – Leiden (The Netherlands)
Sunday 30. November – Kloveniersdoelen- Middelburg (The Netherlands)

December

Wednesday 3. December – Houseconcert – Bath (UK) with Baton Bleu
Thursday 4. December – Cafe Grounded – Corsham (UK)
Friday 5. December – Houseshow – Warminster (UK) with Baton Bleu
Saturday 6. December – Linacre College  – Oxford (UK) with Fight and Flight and Baton Bleu
Sunday 7. December – Houseshow – Bristol (UK)
Monday 8. December – Houseshow – Bristol (UK)
Tuesday 9. December – The Canteen – Bristol (UK)
Friday 12. December – Houseshow – Cork (Ireland)
Saturday 13.December – House Concert – Cork (Ireland)
Tuesday 16. December – House Concert – Leeds (UK)
Wednesday 17. December – House Concert – Harrogate  (UK)
Thursday 18. December – Wild Card Brewery – London (UK)
Friday 19. December – The Lamb – Lewes (UK) Supporting Buffo’s Wake
Saturday 20. December – The Flamenco Thief Christmas Party – Secret Location (UK)